pátek 5. prosince 2008

ROZHOVOR se studentkou FAMU - v současné době stážistkou na ambasádě v Indii

Na základě kontaktu, se nám podařilo navázat spojení s Češkou, která odcestovala na dva měsíce do indického hlavního města Dillí. Mgr. Šárka Slezáková vystudovala Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně - bohemistika a společenské vědy a v současnosti studuje 4. ročník FAMU – obor režie dokumentárního filmu. Její práce v Indii se dělí na dvě oblasti. Pracuje pro českou ambasádu jako stážistka, pomáhá s běžnou agendou (vyhledávání údajů, týkajících se indické zahraniční politiky, vztahů Indie – ČR apod.) a kancelářskou prácí (výroba pozvánek, maily, dopisy, telefonáty apod.) Druhou oblastí je práce spojená přímo se školou tedy natáčení. Mgr. Šárka Slezáková není sice specialistkou na naše téma regionálního terorismu v Indii, ale i přesto nám poskytla zajímavé informace a to přímo z oblasti.
Zajímalo nás:


1. Co Vás vedlo k tomu si vybrat Indii a vycestovat zrovna do ní??
Co Vás na Indii zaujalo??

Ten prvotní impuls si nepamatuji, první návštěva byla totiž pracovní – točila jsem pro ministerstvo zahraničí dokument o česko-indických vztazích. Pak už jsem věděla, že se musím vrátit :) těžko to popsat : „když tu jste, tak na Indii strašně nadáváte a když odjedete strašně vám chybí.“ Každý den je tu jiný, stále poznáváte něco nového. I cesta rikšou pro ovoce na trh je dobrodružství a nikdy neproběhne stejně. Člověk se neustále diví ... žasne ...

2. Myslíte si, že je Indie pro turisty bezpečná??

Myslím, že ano. Pokud dodržují základní pravidla. Stejně tak jako bych se po Žižkově v noci neprocházela sama, nevydám se do slamů, nebo do muslimské čtvrti. Nechodím odhalená a respektuji pravidla místa, kde se nacházím (šátek na hlavě apod.)


3.V českých i světových médiích neustále čteme o teroristických útocích v Indii, jak tento terorismus v Indii vnímají indická média?? (denní tisk, televize, rozhlas) Jakou tomuto tématu věnují pozornost??

Indové mají strach stejně jako my. Indická média obecně věnují tomuto problému velkou plochu. Sleduji pravidelně The Hindu a Times of India a jejich webové portály. Na televizi koukám sporadicky.


4. Znáte někoho, kdo má přímou zkušenost s teroristickými útoky?? Když ano, tak jakou; popř. Vaše zkušenost??

Ne, jen jedna stážistka – Češka – bydlela doslova za rohem od místa, kde se stal teroristický útok. Výbuch slyšela, ale myslela si, že je to ohňostroj – dělobuchy a petardy jsou tady v Indii na denním pořádku. Další den se šla na místo podívat. Nevystrašilo jí to, zůstala tu další dva měsíce.

5. Jak lidé v Dillí vnímají aktuální masakr v Bombaji?? Dá se říct, že toto téma je mezi lidmi na denním pořádku??

Musím říct, že to Indy zasáhlo. Všude běžely televize a všichni sledovali Bombajské drama. Dokonce i v obchodech (prodavač si od vás bral peníze a přitom koukal na televizi). Vesměs všichni Indové, které znám, útok odsoudili.


6. Co si myslíte o názoru, že útočníci v Bombaji nebo i jejich kolegové z Kašmíru mají snahu zhoršit vztahy mezi Indií a Pákistánem a vyvolat mezi nimi zmatek, popř. nějaký konflikt?? Jakou roli v tom můžou hrát informace, že teroristé byli vycvičeni bývalými příslušníky pákistánské armády, má v tom podle Vás prsty i pákistánská vláda??

Nejsem odborník na indicko-pákistánské vztahy, ale zní to logicky. Zvlášť proto, že v těch dvou Bombajských hotelech se – podle slov mých známých Indů – ubytovávají převážně bohatí Indové (západní turisté tvoří prý jen zlomek). Zasáhlo to tedy nejen turisty, ale i finančníky, obchodníky atd.


7. Máte Vy osobně strach po tom, co se stalo v Bombaji, např. když se pohybujete v indických restauracích, kavárnách či nádražích hlavního města??
Měla jste obavy z podobných událostí již před odjezdem do Indie??

Když vidím skupinu mladíků procházet nějakou rušnou částí města, tak mě trochu zamrazí. Možná si víc všímám lidí okolo.

Když jsem do Indie přijela měla jsem trochu nepříjemný pocit při návštěvě jednoho místa, kde vybuchla nedávno bomba, ale postupně jsem se přestala bát.


8. Jaké jsou podle Vás bezpečnostní opatření zdejší policie?? Myslíte si, že je dostatečné?? Vídáte často policejní hlídky v ulicích města??

Bezpečnostní opatření jsou jako cedník. Policejní hlídky jsou sice poměrně časté, ale nemají žádný systém. Když jedete autem, zeptají se Vás jen odkud a kam jedete.
Otázka je, jestli je možné v přelidněné Indii, kde jsou neustále nekonečné zácpy, provádět důkladnější kontroly. I tohle opatření neuvěřitelně komplikuje dopravu.
Stejné je to i na tržištích – všude u vchodu jsou sice detektory kovu a policista vám prohlédne tašku, o 5 metrů dál je ale díra v plotě a proudí tudy stovky Indů. Je to stejný princip, který myslím využili teroristé v Tádži – obešli hlavní vchod, kde byly detektory a zbraně pronesli vchodem zadním.

9. Jak vnímají podobné útoky na civilní obyvatelstvo běžní lidé??
Napadá je jako první spojitost, že za výbuchy stojí muslimové??
Jak vlastně vnímají hinduisté muslimy??

Na tuto otázku nejsem schopná odpovědět. I když se stýkám s poměrně velkým množstvím Indů, nepovažovala bych jejich názor za obecný. Vesměs jsem se setkala s odsouzením, ovšem je otázka, jestli by se Ind, který schvaluje útoky stal mým přítelem a pochybuji o tom, že by se on se mnou vůbec začal přátelit.
Jediné co vím bezpečně, že hinduisté mají obecně z muslimů strach.


10. Jak se Indové dívají na Čechy?? Jak naopak Indy vnímáte vy z pohledu Češky??
Jak byste popsala typického Inda??

Indové si o nás většinou myslí, že jsme Rusové. Czech republic, je pro ně problém (už mě taky zapsali jako Chiken republic :)) chytají se na Prahu a Československo.
Obecně platí bílá kůže = vstupenka kamkoli. Zároveň i příplatek na všechno (říkáme tomu „bělohubné“). Jsi bílý, tak plať. Když jsem se Inda ptala, proč platím vstup na Tádžmahál 750 rupií a Indové pouze 50, řekl mi, že je to proto, že jsem bohatá. Když jsem namítla, že Indové u nás zaplatí stejně jako my, nechápal. Bílá kůže zajistí člověku ale i určité bezpečí – netroufnou si. Neokradou vás.

Typický Ind neexistuje – kastovní systém stále platí – denně se potkávám s rikšáky, zahradníky, studenty JNU, svými kamarády – každý z nich je jakoby z jiné planety – liší se vším (majetkem, vzděláním, zájmy, angličtinou) dokonce i zevnějškem a odstínem kůže. Typický / průměrný Ind neexistuje.
I zvyky a gesta se liší podle „kasty“.


Jsme rádi, že si na nás udělala Mgr. Šárka Slezáková čas a pokusila se odpovědět na naše otázky. Samozřejmě jsme volili otázky, které byly spíše ze života než na odborníka přes terorismus. Do dotazů jsme zařadili i události z minulého týdne – masakr v Bombaji a je to velmi zajímavé, když sledujete událost v médiích a pak si přímo vyměníte pár mailů s člověkem, který je přímo v oblasti dění. Každopádně svými postřehy a poznatky oživila náš blog.
Ještě jednou děkujeme. FriSko

1 komentář:

Aleš řekl(a)...

Dobrý den,
myslím si, že jste svůj rozhovor zvládli skvěle. Otázky jsou trefné. Doufám, že Vás přímá zkušenost obohatila. Pěkný den. A.O.